انواع فیلتر های مصرفی در کمپرسور

dfgvetrkgpertjgojgo5jh095yu5409yu9yug5eovgcjht 300x196 انواع فیلتر های مصرفی در کمپرسور

کمپرسور یکی از ماشین آلات صنعتی پر کاربرد می باشد که از یکی از اصول اولیه در علم مکانیک سیالات یعنی تراکم پذیری گازها استفاده می کند. کمپرسور ها از یک طرف به مکش هوا پرداخته و طی یک مکانیزم به فشرده سازی هوا که با افزایش دما نیز همراه خواهد بود پرداخته و در طرف دیگر هوای فشرده را با فشاری قابل تنظیم تحویل می دهند. کمپرسور ها دارای موتور های دیزلی هستند که با سوخت گازوئیل کار می کند و هر چند که برخی از انواع کمپرسور ها بصورت برقی نیز کار می کنند.

در بخش های مختلفی از مکانیزم کاری و سیستم کمپرسور از انواع فیلتر آلات صنعتی استفاده می کنند که مهمترین این فیلتر ها فیلتر سپراتور کمپرسور می باشد که در واقع برای جدا سازی قطرات ریز روغن از هوای فشرده شده بکار گرفته می شود. انواع دیگری از فیلتر ها شامل فیلتر هوا، فیلتر روغن و فیلتر گازوئیل نیز بر روی کمپرسور ها بکار گرفته می شوند که تنوع این فیلتر ها بستگی به نوع نیروی محرکه بکار گرفته شده در کمپرسور می باشد. کمپرسور ها در توان های مختلف با قابلیت فشرده سازی مختلف و با برند های متنوعی در بازار یافت می شوند که اغلب از موتور های هلیکال برای فشرده سازی و در ورودی خود از هوای طبیعی استفاده می کنند.

efkmvpgonu09t54uh9yu58nut45oyu45yij54ipoyk54ioyik 300x224 انواع فیلتر های مصرفی در کمپرسور

فیلتر سپراتور کمپرسور

کمپرسورها در اولین مرحله از سیکل کاری خود دارای یک فیلتر هوا می باشند که در مرحله مکش هوا به جذب آلاینده ها قبل از ورود به پمپ هلیکال می پردازد. با ورود هوا به پمپ هلیکال که در واقع دارای دو چرخدنده کارپیچ هلیکال بوده که فضای بن پره ها به تدریج کاهش پیدا کرده و هوای محصور شده بین دو پره نیز به تدریج با کاهش فاصله مولکول ها مواجه بوده، فشرده شده و دمای آن افزایش پیدا می کند. به دو منظور یکی برای روانکاری و خنک کاری پره های هلیکال و دیگری برای آب بندی و بلوگیری از پس زدن هوای محصور بین پره ها از روغن استفاده می کند. استفاده از روغن در کمپرسور سبب می شود تا هوای فشرده خروجی از پره های پمپ هلیکال دارای ذرات روغن معلق باشد. برای جذب و حذف این روغن از فیلتر سپراتور کمپرسور استفاده می شود. مبنای عملکرد و ساختار فیلتر سپراتور کمپرسور بطور کلی با فیلتر سپراتور گازوئیل که از آن برای جداسازی قطرات آب از سوخت گازوئیل استفاده می شود متفاوت است. قیمت فیلتر سپراتور گازوئیل نیز به سبب ساختاری منحصر به فرد که دارد کاملا متفاوت با قیمت دیگر انواع فیلتر آلات صنعتی است.

بیشتر بخوانید:  بلیط هواپیما مشهد و رزرو هتل ارزان با رادار361

پس از عبور هوای فشرده از فیلتر سپراتور کمپرسور وارد یک مخزن ذخیره می باشد که در پایین این مخزن روغن ذخیره شده است. این روغن به جذب دمای بالای هوای فشرده پرداخته و سپس در داخل یک سری لوله برای خنک سازی پمپاژ می شود. از فیلتر روغن برای پاکسازی و حذف پلیسه های روغن در گردش بعنوان یکی دیگر از فیلتر های مصرفی بر روی کمپرسور های صنعتی استفاده می شود